Sık Sorulan Sorular

Sürücü Ehliyet Belgesi Nedir?


Sürücü belgesi veya ehliyet yetkili kurumlar tarafından verilen; karayolunda seyreden motorlu veya motorsuz araçların bireyler tarafından idare edilebilmesine olanak tanıyan, kimlik işlevi görebilen resmi belgedir.

A Sınıfı Ehliyet Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


A sınıfı ehliyet almak isteyen kişiler için ilk başta konulan şartlardan birisi en az 2 yıllık A2 ehliyetine sahip olmaları gerektiğidir. A sınıfı ehliyetini almak için belirlenen yaş sınırı yirmidir. Bu ehliyet kapsamında Motor gücü 36 kW / 48 HP üzeri tüm motosikletleri kullanılabilir. 

A1 Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


A1 Sınıfı Ehliyet Motorlu taşıtlara ilişkin en bilinen ehliyet türlerinden olan A1 sınıf ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. A1 sınıfı ehliyet, iki ya da üç tekerli olan ve silindir hacmi 125 santimetreküpü aşmayan sepetli veya sepetsiz motor kullanımı için gerekli olan bir ehliyet türüdür.

A2 Sınıfı Ehliyeti Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


A2 Sınıfı Ehliyet sürücü belgesi için adayların 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Motor gücü 12kw/ 16hp ve 35kw/ 47hp arası tüm motosikletleri kullanabilirler. A2 motosiklet ehliyeti, M motorlu bisiklet ehliyetini de kapsar. 35 kW gücüne sahip, gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen sepetli veya sepetsiz olan tüm motosikletleri kullanabilirler. Aynı zaman da 15 kW’yi geçmeyecek olan tüm üç tekerlekli motosikletler de kullanılabilirler.

B Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


B sınıfı ehliyet, motorlu taşıt ehliyetleri arasında en çok tercih edilen ehliyet türüdür. İlkokul mezunuysanız ve 18 yaşını doldurduysanız B sınıfı ehliyet için başvuru yapmaya hak kazanırsınız. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücü adayların B sınıfı ehliyete başvuru yapması gerekir.

B1 Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


B1 sınıfı ehliyet net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogram, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanma hakkını verir. Elektirikli araçların net ağırlık hesaplanmasında batarya ağırlığı dikkate alınmaz. B1 sınıfı ehliyet almak için 16 yaşını doldurmuş olmak gerekir. B1 sınıfı ehliyetine sahip kişiler M sınıfı araçları da kullanabilirler.

BE Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


BE Sınıfı Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının B sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. BE sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. BE sınıfı ehliyetinin 10 yıllık geçerlilik süresi vardır. BE sınıfı ehliyetine sahip kişi M, B, B1 ve F sınıfı ehliyet sahiplerinin kullandıkları araçları kullanabilir.

C Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


C sınıfı ehliyet kamyon veya çekici kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken ehliyet türüdür. C sınıfı ehliyet almak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar en az B sınıfı ehliyetine sahip olmak ve 21 yaşından gün almaktır. 21 yaşını dolduran ve B sınıfı ehliyet sahibi olan herkes C sınıfı için başvuru yapabilir. C sınıfı ehliyet sahibi olan sürücülerin iş bulma olasılığı da yüksektir.

C1 Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


C1 sınıfı ehliyet, 3,500 kilogram ile 7,500 kilogram arasındaki kamyon ve çekici araçlar kullanmak isteyen kişilerin alacak olduğu ehliyettir. Bu ehliyetin alınabilmesi için gereken yaş sınırı ise 18 olarak belirlenmiştir. Mersin C1 sınıfı ehliyet kapsamında bu ehliyetin alınabilmesi için bazı deneyimler de aranmaktadır.

C1E Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar C1E araçları kapsamındadır. B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar da bu sınıfa girer. C1E sınıfı ehliyetinin geçerlilik süresi 5 yıldır. C1E ehliyetine sahip olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.

CE Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


CE Sınıfı Ehliyet Tır ve kamyon gibi dorseli taşıtları kullanabilmek için gereken sürücü belgesi C sınıfı ehliyettir. CE sınıfı sürücü belgesine sahip olmak isteyen vatandaşların ilk önce C sınıfı ehliyeti almaları gerekmektedir.  C sınıfı ehliyet sahibi olmak içinde B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak gerekir. Kısacası büyük taşıtları kullanmak için küçük taşıtları kullanabilmek gerekir. Ayrıca 22 yaşından gün alma şartı da CE sınıfı ehliyet için arana şartlar arasındadır. 

D Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


D sınıfı ehliyet almak için 24 yaşını doldurmuş olmak gerekir. D sınıfı ehliyete direkt olarak başvuru yapılmamaktadır. En az B sınıfı ehliyetine sahip olmak gerekir. D sınıfı ehliyetine sahip sürücü M, B, B1, D1 ve F sınıfı ehliyet sahiplerinin kullandıkları araçları kullanabilir. D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler otomobil, minibüs ve otobüs gibi araçları kullanabilirler.

D1 Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


D1 sınıfı ehliyet almak için 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir. D1 sınıfı ehliyetine direkt olarak başvuru yapılmamaktadır. Bunun için en az B sınıfı ehliyetine sahip olmak gerekir. B, BE, C1, C1E, C, CE sınıfı ehliyetine sahip olanlar direkt olarak D1 ehliyetine başvuru yapabilirler. D1 sınıfı ehliyetine sahip sürücü M, A1, A2, A ve B1 sınıfı ehliyet sahiplerinin kullandıkları araçları kullanabilir.

D1E Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


D1E sınıfı ehliyeti D1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. D1E sınıfı ehliyet almak için 21 yaşını doldurmuş olmak gerekir. D1 sınıfı ehliyetine sahip olmak bu ehliyete sahip olma şartları arasında yer alır.

DE Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


DE sınıfı ehliyet D sınıfından farklıdır. Eğer otobüslerin 70 kilogramı aşan römorkları varsa, bu araçların kullanımı için DE ehliyet türüne ihtiyaç vardır. DE sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için 24 yaş sınırı bulunmaktadır. Yine bu ehliyet için aranan bazı şartlar bulunur.

F Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


F sınıfı ehliyet alabilmek için gerekli olan yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Bu ehliyet türü traktör kullanımı için gereklidir. Traktör kullanmak isteyen kişilerin alması gereken F sınıfı ehliyet aynı zamanda M grubu ehliyete dahil olan motosiklet kullanımında da geçerli olur.

G Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


İş makinesinin kullanılmasına ilişkin alınması gereken ehliyet türü G sınıfı ehliyet alınması gereklidir. G sınıfı ehliyet alınması için ilk ve önemli olan şart operatörlük belgesine sahip olmaktır.  18 yaşını doldurmuş kişiler G sınıfı ehliyet alma hakkına sahip olurlar.

Türk Ceza Kanunun 188, 190 ve 191 maddeleri ve diğer ehliye almaya engel olan maddelerden hüküm giymemişler G sınıfı ehliyeti almaya hak kazanırlar.

M Sınıfı Ehliyet Nedir Hangi Araçlar İçin Kullanılır?


Trafiğe motorlu araçlar ile çıkanlar için ehliyet alma zorunluluğu bulunur. Genellikle pek çok kişi tarafından bilinmese de M sınıfı ehliyet, çok kullanılan bir aracı sürmek için alınması gereken bir ehliyet türüdür. Mersin sınırları içinde bolca kullanılan küçük tip motosikletleri kullanabilmek için M sınıfı ehliyet alınması gerekir. Karayolları tarafından belirlenen bu sınıfa MOPED adı verilmiştir.